Trzecia licytacja komornicza ruchomości – czym jest i w jaki sposób przebiega?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Licytacje komornicze nieustannie budzą kontrowersje. Są one jednak szansą na zakup nieruchomości w korzystnej cenie oraz spłatę zadłużenia przez osoby, które nie są w stanie oddać długów w inny sposób. Czym jest i jak wygląda trzecia licytacja komornicza?

Jak wygląda trzecia licytacja komornicza?

Zasady licytacji komorniczych ściśle określają, jaką kwotę wywoławczą będzie miała dana nieruchomość. W pierwszej licytacji nie może być ona niższa niż ¾ oszacowanej wcześniej wartości. Druga licytacja komornicza nieruchomości, która nie została zakupiona przy pierwszym podejściu, rozpoczyna się od 2/3 oszacowanej wartości. Trzecia licytacja komornicza rozpoczyna się już od 65% oszacowanej wartości nieruchomości. Nie różni się ona znacząco od poprzednich licytacji. Komornik wzywa wówczas wszystkich zgromadzonych do pobijania ceny. Jeśli nie zostanie ona już więcej podbita, licytacja zostaje zamknięta, a jej zwycięzcą zostaje osoba, która zaproponowała najwyższą kwotę.

Czego nie wolno komornikowi

Ile razy komornik może zlicytować nieruchomość? Trzecia licytacja komornicza

Jeśli 3 licytacja komornicza nie przyniesie oczekiwanych skutków, nieruchomość może przejąć wierzyciel po cenie niższej, niż 65% oszacowanej wartości nieruchomości. Jeśli wierzyciel nie przejmie nieruchomości na własność, toczące się postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone. Kolejna egzekucja, dotycząca tej samej nieruchomości, może być wszczęta dopiero po upływie pół roku od dnia, w którym odbyła się druga licytacja.

Zakup mieszkania od komornika

Zakup mieszkania od komornika krok po kroku

Nieruchomości od komornika to sposób na nabycie mieszkania za znacznie niższą cenę, niż wartość rynkowa. Pomimo tego, że licytacja nieruchomości przez komornika nadal budzi wiele skrajnych emocji, coraz więcej osób decyduje się na wzięcie w nich udziału. Jak wygląda zakup mieszkania od komornika krok po kroku?

trzecia licytacja komornicza

Zakup mieszkania od komornika – krok 1

Pierwszym krokiem powinno być zawsze rozeznanie się w dostępnych możliwościach. Komornik ma obowiązek umieścić ogłoszenia o licytacjach w kilku miejscach. Możesz wiec sprawdzić w sądzie rejonowym, w adekwatnym dla położenia nieruchomości urzędzie miasta czy gminy czy też w Internecie, na stronie swojej kancelarii.

Zakup mieszkania od komornika – krok 2

Jeśli wiesz już, którą nieruchomość chcesz licytować, dokładnie zapoznaj się z informacjami na jej temat. Zwróć uwagę na jej położenie i numer księgi wieczystej, wartość i cenę, od której zacznie się licytacja. Ważna będzie również wysokość wadium, czyli opłaty, którą trzeba wnieść, by móc starać się o mieszkanie czy dom z licytacji komorniczej. Jeśli chodzi o licytacje komornicze zasady bezwzględnie zakazują udziału w nich najbliższej rodzinie dłużnika. O tym również musisz pamiętać, wybierając nieruchomość, którą chcesz licytować.

Zakup mieszkania od komornika – krok 3

Przed przystąpieniem do licytacji, warto również przekonać się, jak nieruchomość wygląda w rzeczywistości. Komornik udostępnia taką możliwość w ściśle ustalonym czasie. Warto jednak nastawić się na obecność lokatorów, nieprzychylnych osobom, chcącym wziąć udział w sprzedaży. Można również odwiedzić komornika, by dokładnie przejrzeć wszystkie dokumenty, związane z nieruchomością. To np. wypis z rejestru gruntów i odpis protokołu oszacowania wartości  nieruchomości.

Zakup mieszkania od komornika – krok 4

Jeśli nadal interesuje cię sprzedaż mieszkania przez komornika, zapoznaj się ze stanem prawnym nieruchomości. Koniecznie zajrzyj do księgi wieczystej. Dowiedz się również czy licytacja będzie dotyczyć całościowego prawa do danej nieruchomości, czy tylko części udziałów.

Zakup mieszkania od komornika – krok 5

Teraz przyszła już kolej na udział w licytacji. Pierwszym krokiem będzie jednak wpłacenie wadium, czyli 10% sumy oszacowania. Wadium zwraca się po przegranej licytacji. Ta prowadzona jest przez komornika. Po każdej przebitej kwocie, komornik zadaje pytanie: „kto da więcej?”. Po trzykrotnym powtórzeniu i braku odpowiedzi, licytacja zostaje zamknięta. Wygrywa ją osoba, która zaproponowała najwyższą kwotę. Oczywiście kwotę trzeba wpłacić, by cały proces zakończył się sukcesem. Zwycięzca ma na to 2 tygodnie, choć po złożeniu odpowiedniego wniosku, czas ten może być wydłużony do jednego miesiąca.

Zakup mieszkania od komornika – krok 6

Po uiszczeniu wpłaty sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności do danej nieruchomości. O ten dokument trzeba jednak wystąpić do sądu samodzielnie. Często również należy przeprowadzić postępowanie eksmisyjne, by móc wprowadzić się do nowego domu czy mieszkania.

Sprzedaż mieszkania przez komornika

Sprzedaż mieszkania przez komornika ma na ogół miejsce wówczas, gdy zadłużenie jest bardzo duże, a możliwości negocjacji z wierzycielem zostały wyczerpane. Taka procedura jest z reguły długa i skomplikowana. To również duże obciążenie dla osoby, której dom czy mieszkanie zostaje zlicytowane. Kiedy trzecia licytacja komornicza dojdzie do skutku, nieruchomość z reguły sprzedawana jest za znacznie mniejszą kwotę, niż wynosi jej rzeczywista wartość. To z kolei duża szansa dla tych, którzy poszukują okazyjnych cen na wymarzony dom czy mieszkanie. I choć działania takie wciąż wywołują skrajne uczucia, trzecia licytacja komornicza ruchomości to szansa na zakup nieruchomości czy ruchomości po bardzo okazyjnej cenie, z czego coraz chętniej korzystają Polacy.

Sprzedaż mieszkania przez komornika

Jak nie stracić mieszkania za długi?

Przede wszystkim warto negocjować z wierzycielem. Czasem zwykła rozmowa może zdziałać prawdziwe cuda, a ustalenie nowych warunków spłaty może uchronić nas przed utratą mieszkania. Takiej utraty nie muszą się również obawiać ci, których długi są stosunkowo niewielkie.

Kiedy komornik może odstąpić od licytacji?

Komornik może odstąpić od licytacji w kilku sytuacjach. Zdecydowanie najłatwiejszą jest spłata wierzyciela, choć nie zawsze jest to możliwe. Komornik może również zrezygnować z licytacji, gdy dłużnik złoży skargę, dotyczącą przebicia własności, dokonanego przez komornika lub też, gdy nastąpi umorzenie egzekucji.

Jak nie stracić mieszkania za długi

Co dalej po wygranej licytacji komorniczej?

Wygrana licytacja komornicza powoduje, że sąd zostaje zobowiązany do wydania postanowienia o przysądzeniu własności. Postanowienie to jednak musi się uprawomocnić. W tym czasie dłużnik może złożyć zażalenie lub też zaskarżyć postanowienie sądu.

Czego nie wolno komornikowi?

Komornik nie ma prawa do zajęcia osobistych rzeczy, do których zalicza się pościel, ubrania, zapas żywności czy opał. Nie może on również zajmować tych przedmiotów, które umożliwiając codzienne funkcjonowanie lub wykonywanie pracy zawodowej.

One thought on “Trzecia licytacja komornicza ruchomości – czym jest i w jaki sposób przebiega?

  • 28 grudnia, 2022 o 10:47 am
    Permalink

    Przeczytałem kilka stron ale u was macie to najlepiej wytłumaczone!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 13 =